To była druga wizyta popularnej aktorki teatralnej i filmowej w Mogilnie. Emilia Krakowska, bo o niej mowa, spotkała się z mieszkańcami Mogilna 28 stycznia br. Na widowni kina ,,Wawrzyn” aktorkę wysłuchali, a potem podziękowali oklaskami w większości studenci UTW. W trakcie spotkania pani Emilia ze swobodą i humorem opowiadała o swoim dzieciństwie na ul. Kościelnej w Poznaniu, zabawie w teatr, krótko nakreśliła swoją drogę do aktorstwa i przebieg kariery. Odpowiedziała także na szereg pytań, które zadawali jej słuchacze.

Aktorka grała w filmach m.in. A. Wajdy. Pamiętamy ją również doskonale z roli Jagny w ,,Chłopach. W końcowej scenie filmu - Jagnę wywieziono z reymontowskich Lipiec na taczce – na kupie gnoju. Po wielu latach wójt Lipiec wręczył jej honorowe obywatelstw.

            Wielu z nas pamiętało p. Emilię z wcześniejszej wizyty, która miała miejsce 2 maja 2004 roku, kiedy to na scenie Kina ,,Wawrzyn” zaprezentowała głośny wówczas monodram na podstawie książki Zofii Mierzyńskiej pt. ,,Wakacjuszka”. Wcieliła się w nim w postać Anieli, kobiety, która wyjeżdża za wielką wodę, aby zagwarantować lepszy byt rodzinie. Wyjeżdża tylko na trochę, a zostaje wiele lat. Spektakl pokazał wiele prawd życiowych, skłaniając do refleksji nad wątpliwą wartością pieniądza. Krakowska była przejmująca w tej roli. Pokazała bezsilność, ciężką prace, życie dalekie od mitów, które jest udziałem wielu emigrantów, cenę – jaką płaci się za ,,mieć czy być”.

Dziękujemy za spotkanie z nadzieją, że zobaczymy się ponownie.